Herlev Løbe- og Atletikklub


Klubmodul henter siden
Løvfaldsløbet lørdag 25. oktober 2025
Tilmeldingsfrist er overskredet

Nu går året snart på hæld, og vi er gået i gang med efteråret.

Derfor skal gentage sidste års Løvfaldsløb fra Klauzdal lørdag den 25. oktober for hele klubben.

Vi afslutter løbet med fælles morgenmad fra kl. 09:45  

Da løbet er et fællesskabsløb, vil der i stedet for præmier til de hurtigste være lodtrækningspræmier mellem de tilmeldte.

Præmie trækning forgår cirka kl. 10:00

Fælles start Kl. 9:00 

OBS: Hvis der er nogen hold/løbere der skal løbe ruten mere end 1 gang så aftal indbyrdes hvornår I starter så I kan være i mål til præmietrækningen. 

Ruten:  6,2 km, Ruten er lagt, så der overvejende løbes på grus med få passager med asfalt. Der løbes langs yderkanten af Smør- og Fedtmosen modsat uret. Det anbefales at løbe på stien langs Hareskov motorvejen og ikke på cykelstien.  For at undgå dyrefolden i bunden af Fedtmosen (tættest på Ring 4), skæres hjørnet af ved at der løbes af stien til venstre lige før bunden.

Der vil ikke være sat vejvisere på ruten.  

Holdene bestemmer selv, hvor mange omgange de vil løbe.

Hvad skal du gøre for at deltage:  Tilmelde dig på her på siden, tage stilling til om du eventuelt kan tage kaffe eller te med, aftale på dit hold at der løbes Løvfaldsløbet denne weekend

 

Hilsen Løbsudvalget – Hvert et skridt tæller

Tilmeldte
51 /100
Tilmeldingsfrist
22.10.2025
Tidspunkt
25.10.2025 kl. 09.00 - 25.10.2025 kl. 11.00
Sted
Klauzdal
Pris
0,00 kr.
Du har efterfølgende mulighed for selv at rette din tilmelding eller afmelde dig, under 'Mine tilmeldinger'
Hold i dag

Følg med

Nyheder - Vis alle

Events - Vis alle

Instagram